Home
Jak świętowano 600-lecie Łęcza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Czwartek, 19 Listopad 2009 15:36

 

Jubileusz Łęcza

Nietylko Gazeta Elbląska, ale także gazety gdańskie rozpisywały się na temat obchodów jubileuszu 600-lecia Łęcza.

Jednakże nim do obchodów doszło, pastor Graudenz i sołtys wsi Łęcze Dreyer wysłali zaproszenie do ministra Prowincji Prus Wschodnich dr D. Gossler’a w Gdańsku. Dnia 06.06.1899 roku nadeszła pozytywna odpowiedź, potwierdzająca przybycie.


12.06.1899 cała wieś została przystrojona narodowymi flagami, domy przystrojono girlandami i wszystkie obejścia wyczyszczono. Na początku i na końcu wsi postawiono bramy triumfalne witające wszystkich gości. Pogoda dopisywała, mimo silnego wiatru było słonecznie i ciepło. Od samego rana wszyscy mieszkańcy wsi byli na nogach. Jako pierwszy przybył prezydent Meyer i w domu parafialnym, w imieniu cesarza Wilhelma II odznaczył mieszkańca wsi Łęcze Gottfrieda Kuhn´a i nauczyciela Lange z Tolkmicka. W międzyczasie przybyli prezydenci von Gossler i von Holwede, następnie starosta elbląski von Etzdorf, członkowie powiatowej komisji, burmistrz miasta Elbląga dr Sontag, radny Julius Siebe i wiele innych gości.

Obchody zainaugurowano o godzinie 10-tej mszą świętą, w pięknie przystrojonym na tą okazję domu bożym. Pastor miejscowego kościoła powitał wszystkich szacownych gości i zaczął mszę słowami z biblii „ Do dzisiaj Bóg nam zawsze pomagał ”.

Po mszy udano się ponownie do domu parafialnego, tam starosta von Etzdorf i pastor Graudenz, a także sołtys Dreyer przekazali najlepsze życzenia dla całej wsi, od zarządu majątku cesarskiego w Kadynach.

Zaraz potem przez wieś przeszedł pochód na czele z orkiestrą, liczącą 40 muzykantów. Za nimi maszerowali, odświętnie ubrani chłopcy i dziewczęta z tutejszej szkoły. Potem szli mężczyźni ze Związku Kombatantów i drużyna sanitarna. Ozdobą całego pochodu był wóz przystrojony gałęziami, owocami i zbiorami, w którym siedziały żniwiarki. Ubrane były wszystkie w czarne spódnice i białe bluzki. Towarzystwo Pracowników miało okazję pokazać nowo ufundowany przez dr Schmidt’a sztandar. Towarzystwo z Milejewa i Koło Spiewacze mogło dwa razy przejść przed gośćmi honorowymi.

O godzinie 13.30 zaczął się uroczysty obiad w restauracji Zur Haffuferbahn (Przy Koleji Nad Zatoką). Prezydent von Gossler poprowadził do stołu panią Schmidt (żonę właściciela cegielni), prezydent von Holwede panią starościnę von Etzdorf, a prezydent Meyer żonę pastora panią Graudenz. Jak to zawsze na uroczystościach tego typu bywało, wzniesiono toast za cesarza i ustalono treść telegramu wysłanego do Jego Cesarskiej Mości Wilhelma II. Najważniejsi goście wygłaszali przemówienia, między innymi wygłoszono toast mówiący o przyjaźni łączącej Elbląg i Łęcze porównując ją do matki i córki - „Elbląg dał początki tej wsi, a obecnie Łęcze buduje Elbląg, dostarczając cegły z dwóch łęczańskich cegielni. Stosunki między tymi miejscowościami są bardzo dobre: Łęczanie dokonują zakupów w Elblągu a Elblążanie korzystają ze wspaniałych uroków natury, tak jak to już w XVII i XVIII wieku czynili kupcy angielscy” - mówił burmistrz Elbląga dr Sontag. Inni mówcy podkreślali harmonijną współpracę między przemysłem a rolnictwem, które się wzajemnie uzupełniają i wspomagają. Natomiast prof dr Robert Dorr wspominał, jako wybitny historyk, prehistoryczne dzieje Łęcza. Na zakończenie sołtys Dreyer podziękował wszystkim gościom za przybycie i za przesłane serdeczne życzenia pomyślności dla wsi Łęcze

 Po uroczystym obiedzie, wszyscy wspólnie zaśpiewali pieśń „O dobry Boże, chwalimy cię” , panna Blitschau wygłosiła prolog, a radca prawny Karl Horn, który był mieszkańcem Łęcza, przybliżył mieszkańcom historię tej ziemii, za co otrzymał od wszystkich zebranych gromkie brawa. Przed restauracją rodziny Blitschau, na specjalnie zbudowanej trybunie, zaczęły się wspólne śpiewy, recytacje wierszy i tańce, które trwały do późnej nocy.Pozdrowienia z Łęcza. Łęcze przed 600-letnim jubileuszem w 1899 roku

 

Opracowała dtm

 

Źródła archiwalne:

Archiwum Państwowe Gdańsk; 600-jähriges Jubiläum der Landgemeinde Lenzen 1899, Sygn.10/7/0/712

Danziger Nachrichten, 12.06.1899

Danziger Allg. Zeitung 09.06.1899

Danziger Zeitung 12.06.1899

Elbinger Zeitung 13.06.1899

 

© Łęcze 2009